KouÅ™mo je svým způsobem také mlha, ale ne "tak výrazná" lajcky Å™eÄeno.
Mlha je tedy sobor vodnÃch kapiÄek v ovzdušà blÃzko u zemÄ›, jedná se o oblak typu stratus - viz klasifikace oblaků a oblaÄnost nÃzká. KouÅ™mo je tedy mlha, tedy jinými slovy vodnà kapiÄky zastoupené v ovzdušà v menšà mÃÅ™e = vÄ›tšà viditelnost než pÅ™i mlze, která lze rozdÄ›lit také na slabou, mÃrnou a hustou.
Vznik mlhy, kouÅ™ma - jedná se o oblak a vnziká tedy stejnÄ› jako oblak - viz téma oblaÄnost, kondenzacà vodnà páry. Mlha jako soubor vodnÃch kapiÄek blÃzko u zemského povrchu. KouÅ™mo je pak soubor malých vodnÃch kapiÄek = Å™idšà než mlha a lze velmi dobÅ™e rozeznat, i když bývá s mlhou Äasto zaměňováno. KouÅ™mo nenà také pÅ™Ãjemné, jedná se o snÞenà viditelnosti a ovzdušà také nenà Äisté. Tvořà se spoleÄnÄ› s mlhami hlavnÄ› v podzimnÃm a zimnÃm obdobÃ, nÄ›kdy už Äasto i na konci léta a samozÅ™ejmÄ› i o babÃm létu, což je v meteorologii již obdobà podzimu. Kombinace mlhy a prachových Äástic hlavnÄ› v průmyslových oblastech nebo ve velkých mÄ›stech (doprava, průmysl, prach) se nazývá smog.
Zážitky se smogem, aneb smog v praxi, v ÄŒR napÅ™Ãklad letos v listopadu nemusÃme snad ani pÅ™ipomÃnat.
Klasická nÞinná inverznà mlha
Druhy mlh - radiaÄnÃ, inverznà a advekÄnÃ
RadiaÄnà mlha jakoby plave v údolÃch. Jedná se o mlhu/mrak u zemského povrchu.
Mlha advekÄnà vzniká proudÄ›nÃm vlhkého pobÅ™ežnÃho vÄ›tru ze studených vod oceánu.
Klasická
inverznà mlha známá z Äeských nÞin pÅ™i inverznÃm rázu poÄasà v charakteru podzimnà Äi zimnà tlakové výše. Viz téma tlaková výše.
PářÃcà se lesy, klasické kouÅ™mo. Do rána může být pÅ™i dobrých podmÃnkách i mlha
Rosa a jÃnà - hlavà roli pÅ™i vzniku rosy Äi jÃnà hraje nasycenà vzduchu vodnà párou. Vznikajà hlavnÄ› bÄ›hem noci a také kondenzacà vlhkého vzduchu u zemského povrchu.
> O rosu se jednoduše jedná, když je teplota rosného bodu nad bodem mrazu vody. (nad 0°C)
> O jÃnà se pak jedná pÅ™i mrazivých teplotách, tedy pod bodem mrazu.
JÃnà po mrazivé noci, aneb zmrzlá rosa
MA 7.12.2011 15:01